Tipy na výlet


Punkevní jeskyně


Punkevní jeskyně jsou to nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu – leží dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Balcarka


Jeskyně Balcarka leží v severní části Moravského krasu, v malebném úseku Suchého žlebu u Ostrova u Macochy, v přírodní rezervaci Balcarova skála – Vintoky. Je to úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.

Kateřínská jeskyně


Nalézá se na začátku Suchého žlebu, asi 500 metrů východně od Skalního mlýna. Je součástí staré výtokové jeskyně, o čemž svědčí nápadné stopy po proudících vodách a jejich erozní činnosti. Kateřinská jeskyně byla též bohatým nalezištěm kostí pleistocénních zvířat, především medvědů. Pro veřejnost je otevřena od roku 1910..

Sloupsko-šošůvské jeskyně


Jeskyně se nacházejí na jižním okraji obce Sloup v Sloupském údolí. Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby.

Jeskyně Výpůstek


Jeskyně Výpustek se nachází ve střední části Moravského krasu na levé straně Křtinského údolí. Jeskyně, jež byla dříve známa také pod názvem „Jeskynní bludiště Výpustek“, je tvořena zejména fosilními partiemi někdejšího podzemního toku Křtinského potoka.

Amatérská jeskyně


Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena v roce 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně objevována a propojována s dalšími jeskyněmi v okolí, mezi něž patří i známé Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému je dnes větší než 40 km.

Propast Macocha


Světoznámá propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Rudické propadání


Rudické propadání. Druhý nejdelší jeskynní systém u nás. Protéká jím Jedovnický potok, dlouhý 12 km, a vyvěrající u Býčí skály. Po výtoku Jedovnického potoka z rybníka Olšovce protéká potok ještě několika málo Rybníčky pod Jedovnicemi. Při chůzi jeho poloslepým údolím jdeme po trase Naučné stezky a zelené značky k známému Rudickému propadání. Jeho tok je náhle při vstupu do krasové oblasti uzavřen vysokou a kolmou skalní stěnou. Proto ho i v nejsušším období můžeme vidět v aktivitě, jak se vodopádovitě vrhá dolů. Jeho délka dosahuje 6000 m a v některých místech je jeho hloubka 220 m pod povrchem.

Rozhledny


Rozhledna Chocholík Drnovice


Rozhledna stojí na místě původní dřevěné stavby z dřevěných kulánů /tzv.triangulační bod/, která vzala léty za své. Na nejvyšším místě kopce Chocholík byla v roce 2010 započata výstavba současné trojúhelníkové věže, ze které je možno pozorovat jak nejbližší okolí, tak i vrcholky Beskyd. Kopec Chocholík je okrajovou součástí Drahanské vrchoviny, jejíž panoramata jsou pozorovatelná severním, západním a jihozápadním směrem. Při pohledu na jihojihozápad můžeme spatřit Pálavu, na jihu potom Ždánický les a jihovýchodně Chřiby. Dominantní pohled ovšem poskytuje východ, kde jsou Hostýnské vrchy a při dobrých podmínkách je možné vidět pouhým okem baziliku na Svatém Hostýnu. Jen někdy se na severovýchodě objeví pohoří Beskydy. Pamětníci tvrdí, že z Chocholíku je možno spatřit i vrcholky rakouských Alp.

Podvrší u Veselice


Oblast Moravského krasu láká návštěvníky nejenom jeskyněmi a propastmi, ale i možnostmi rozhledu z vyhlídkových staveb. Jednou z nich je i moderní telekomunikační věž na kopci Podvrší u Veselice na Blanensku. V rámci zeměměřičských prací zde byl ve 20. letech 20. stol. vyznačen triangulační bod a v jeho blízkosti postavena 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna sloužící převážně podobnému účelu. Po druhé světové válce byla pro svůj špatný stav snesena.
Nová rozhledna začala na Podvrší vyrůstat na počátku tisíciletí jakožto důležitý uzlový bod pro přenos signálu v rámci mobilní komunikace. Na základě plánů projektanta firmy Teplotechna Ostrava p. Jana Tomčaly zde vyrostla téměř 50 metrů vysoká věž. Investorem stavby se stal Eurotel Praha a.s., nicméně anténní a technologická zařízení sem umístili i další dva operátoři mobilních sítí. Celkové náklady na výstavbu rozhledny včetně přístupových cest vyšly zhruba na 9,5 milionu Kč.
Vlastní stavební práce byly zahájeny 17. dubna 2001 a již za 3 měsíce byla věž dokončena. Její slavnostní otevření proběhlo 4. srpna 2001. Ke slavnostnímu otevření připravili pořadatelé bohatý doprovodný program. Návštěvníkům rozhledny vyhrávala dechová hudba Benešovská dvanáctka a své umění předvedli příslušníci historické skupiny 1. Moravský pěší pluk „KAISER“ – dělostřelecká baterie Sloup. Rozhlednu provozuje OÚ Vavřinec. Věž se těší velkému zájmu turistů. Pořádá se zde řada akcí jako je například „běh na rozhlednu“, „velikonoční jarmark“, „otevírání turistické sezóny“ aj.

Koupání


Aquapark Vyškov


Od svého otevření v roce 2001 nabízí Aquapark ve Vyškově všem návštěvníkům a zájemcům o aktivní relaxaci, a to v průběhu celého roku, velké množství příležitostí pro sportovní vyžití či zábavu. Komplex Aquaparku je rozdělen na dvě části – krytý a venkovní areál. V letní plavecké části můžete od června do srpna využít moderní 50metrový bazén, dále vyhřívaný bazén s protiproudem a brouzdaliště. Součástí nově zatravněného areálu o kapacitě 2 200 návštěvníků je taktéž hřiště na plážový volejbal. Osvěžení v letních měsících poskytuje řada stánků s rychlým občerstvením. Návštěvníci vnitřní kryté části Aquaparku, jež je v provozu celoročně, ocení především sekci zábavních atrakcí na ploše přes 300 m2. Patří k nim masážní lavice, dnový vzduchový rošt, vodní chrlič, dětský vodní hřib, bazén pro nejmenší v podobě hradu, divoký kanál či vzduchová masážní lůžka. Pozornosti malých i velkých milovníků vodních hrátek jistě neuniknou dva tobogány v délce 44 a 90 metrů. Nechybí zde však ani klasický 25metrový bazén. Kompletní služby doplňují vířivé vany, parní a finské sauny, ale i možnost využít nabídky masáží. K plné spokojenosti všech je zde k dispozici i restaurace s bohatým výběrem jídel a nápojů.

Aquapark Boskovice


Pro návštěvníky je připraven nový 25 metrový plavecký bazén. Rekreační bazén je vybaven vířivkami, chrliči vody, divokou vodou a perličkovou lázní. Návštěvník také může využít parní komoru. K dispozici je rovněž 60 metrový tobogán. Městské lázně jsou otevřeny 7 dní v týdnu a nabízejí širokou škálu hodin určených pro veřejnost.

Wellness Kuřim


Wellness Kuřim je rekonstruovaný aquapark v Kuřimi otevřený v říjnu 2010. Vnitřní vybavení: 25metrový bazén se čtyřmi drahami školní výukový bazén 6 x 10 m s vodními chrliči brouzdaliště se skluzavkou vířivku pro 8 osob

Přírodní koupaliště


Ostrov u Macochy


Je známo, že rybník v Ostrově u Macochy je jedním z nejlépe zarybněných soukromých revírů na Moravě. Rybník i samotný městys Ostrov u Macochy leží v údolí mezi Sloupem a Jedovnicemi, v krásném prostředí Moravského krasu a jeho rozloha je 1,08ha. Pokud obdivujete rovná travnatá místa k lovu, jste na správné adrese, samožřejmě na své si přijdou i milovníci lovů v lese, protože z jedné strany je rybník chráněn vzrostlým lesem. Díky nadmořské výšce 460m je rybník i v letním období znám čistou vodou a je možné ho využít i ke koupání Vašich chotí a ratolestí, zatímco Vy si můžete odpočnout u nahozeného prutu, anebo u zdolávání svého kapitálního kapra. Hloubka vody se pohybuje od 2m v horní části až po 3m u hráze. Od roku 2007 provozujeme i zimní lov „na dírkách

Rybník Jedovnice Olšovec


Nejstarší zmínka o rybnících je z r. 1371, kdy vznikla vedle Jedovnic ves Budkovany a s ní se spojují Budkovanské rybníky. Na polích pod Harbechem byl založen r. 1437 rybník názvem Tunklovský. Několik století jsou staré i rybníky Dymák a Floriánek, tyto sloužily k pohonu mlýna a hutí. Další známý rybník byl Veselský a Dvorský, tyto byly zrušeny. V minulosti sloužily rybníky jako laciný a jediný zdroj energie k pohonu strojů, ale hlavně byly využívány k chovu ryb. Z roku 1900 je první zpráva o výlovu rybníka Olšovce, který se koná dodnes v měsíci říjnu. Rybníky Olšovec a Budkovan jsou od r. 1931 v majetku obce, v roce 1967 byl rybník Olšovec prohlášen rybníkem rekreačním. Rybník Budkovan byl upraven a místo jednoho rybníka vznikly tři, s názvy Budkovan, Vrbový a Dubový. Od r. 2002 má rybníky pronajaty společnost Olšovec, s.r.o., která je zároveň provozovatelem kempu stejného jména. Rybník Olšovec se stal vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů. Počty návštěvníků zvláště za hezkých letních měsíců stále vzrůstají.

Lom Šošůvka


Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici, před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny – střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, štika. Na dně části těžebních strojů a ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůry vyvázaná cesta. Soukromý pozemek ale nikdo to neřeší.


Lanové parky


Lanový park Velká Dohoda


Zejména ubytované rodiny s dětmi ocení blízkost adrenalinového parku v přírodě. V bývalém areálu vápencového lomu vznikl zábavní areál pro malé i velké návštěvníky. Nejdete v něm lanový park, naučnou stezku „Škola v přírodě“, horizontální jeskyni, kde proniknete do tajů „jeskyňaření“. Svezli jste se již na visuté lanovce? Pokud ne, je nejvyšší čas to napravit!

Adrenalinové centrum Baldovec


Lanové centrum má celkem 16 lanových mostů a překážek umístěných ve výšce 8 – 9 metrů nad zemí. Bezpečnost je dána dvojitým jištěním a zkušenými programovými specialisty. Horolezecká věž je jedinou celodřevěnou stavbou ve střední Evropě, která se může pochlubit výškou 23 metrů. K dispozici máme dvě cvičné lezecké stěny, které mají výšku 12 metrů, čtyři stěny náročnější s výškou 12 a 20 metrů. Čelní stěna, která měří cca 21 metrů je řazena do programů pro náročné a nejnáročnější, je podstatně těžší jak na Vaši šikovnost, tak na odvahu, najdete zde nesčetné množství horolezeckých cest. V boční části věže si můžete prověřit šikovnost a logickou úvahu při lezení za pomoci kolíků a v neposlední řadě šikovnost při zdolávaní 21 metrů vysoké opičí dráhy.

Hrady a zámky


Hrad Boskovice


Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Hrad byl využíván a postupně přestavován od 2. poloviny 13. až počátku 18. století. Po tu dobu se v jeho držení vystřídalo několik panských rodů a v jeho architektuře soudobé stavební slohy. V počátečním období vznikla stavba v konturách rané gotiky (pokročilé 13. století, páni z Boskovic), zásadní byly vrcholně (kolem roku 1400, páni z Kunštátu) a pozdně gotické přestavby (2. polovina 15. století, Černohorští z Boskovic). Tvář hradu do jisté míry pozměnila renesance (2. polovina 16. – 1. polovina 17. století, Zástřizlové), byť nesetřela mnohé jeho gotické rysy. Během času tak nad Boskovicemi vznikla malebná směsice stavebních slohů spojená do jediné stavby, která stojí na pomezí hradu a zámku tak, jak dnes tyto termíny chápeme. Další slohy doplnily hradní areál už jen o jednotlivé novostavby, z doby baroka pochází nedokončený dvůr (s konírnami) před západním čelem hradu (cca počátek 18. století), z 19. století pochází budova tzv. koroptvárny.

Státní zámek Rájec nad Svitavou


Klasicistní zámek francouzského typu zbudovali příslušníci šlechtického rodu Salmů v letech 1763-1769 podle plánů francouzského architekta Isidora Amanda Canavela. Interiéry zámku vynikají bohatostí mobiliáře, zejména rozsáhlou kolekcí orientální porcelánu a grafik, sbírkou křišťálových pohárů z období manýrismu, jejíž velkou část vytvořili proslulí brusiči drahých kamenů na pražském dvoře císaře Rudolfa II. bratři Ambrosius a Octavius Miseroni. Zámecká knihovna s více než 60 000 svazky v jedenácti jazycích patří k největším zámeckým knihovnám v České republice.

Zámek Kunštát – kolébka sjednocené Evropy


Jeden z nejstarších moravských hradů, postupně přestavěný na renesanční a barokní zámek. Zpřístupněné interiéry představují návštěvníkům zámku kulturu bydlení posledních šlechtických majitelů a nejstarší prostory původního hradu. Hodnotný komplex zámeckých budov je obklopen parkem, zřízeným v 17. století a ve století následujícím rozšířeným na celé zámecké návrší. Součástí parku je ojedinělý psí hřbitov založený na konci 19. století. Do roku 1520 rodové sídlo pánů z Kunštátu, kde v mládí pobýval i český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad, který v roce 1464 předložil evropským panovníkům návrh Smlouvy o všeobecné mírové organizaci, projekt vypracovaný v letech 1462 – 1463.

Zřícenina hradu Holštejn


Hrad byl založen roku 1268 Hartmanem, synem moravského pána Crhy z Ceblovic. Rod však vymřel a tak na začátku 14. století panství s hradem koupil Vok z rodu Hrutoviců. Ten založil rod pánů z Holštejna erbu poloutrojčáří. Jeho příslušníci se uváděli často na čelních místech ve veřejných listinách i při zasedáních zemských soudů. Páni z Holštejna drželi kromě svého rodového sídla na Holštejně hrady Cimburk, Vartnov, Hluboký, Špránek, Náměšť, Grünberg, Bohuslavice a Myslejovice a tvrzi Týnec, Zdounky, Dětkovice a Konice. Rod se zapsal do dějin jak v moravských markraběcích válkách, tak ve válkách husitských. Půta z Holštejna a Zdounek byl významným dvořanem moravského markraběte Jošta. Vok IV. z Holštejna se účastnil bitvy pod Vyšehradem, kde jako jeden z čelních moravských pánů padl. Vok V. z Holštejna majetek rozprodal a panství se rozpadlo. Hrad koupil před rokem 1437 Hynek z Valdštejna a Židlochovic, a patrně v roce 1455 ho prodal Půtovi ze Sovince a Doubravice. Od jeho čtyř synů hrad v roce 1483 koupili bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic, ti však po deseti letech zboží prodali Hynkovi z Popůvek. Hrad nebyl v této době již udržovaný a chátral. Hynkova dcera Markéta, která hrad zdědila v roce 1528, se píše po tvrzi v Pozořicích. Roku 1531 se Holštejn uvádí jako pustý.

Kina


Kino Blansko


Rok 2011 znamená pro Kino Blansko začátek další éry, tentokrát digitální. Za 800.000 Kč byla zakoupena nová technika – speciální projektor, zvukové procesory, počítač, server, satelit a brýle pro sledování trojrozměrných filmů. Tato fáze digitalizace se uskutečnila díky významnému finančnímu příspěvku ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Cinema City Olympia


Multikino Cinema City Olympia Brno bylo otevřeno v říjnu 1999 jako první moderní multikino v České republice a dnes je pro filmové fanoušky již tradičním cílem. Nachází se v obchodním centru Olympia, které je umístěno na jižním okraji města Brna, v přímé návaznosti na sjezd z dálnice Praha – Brno směr Bratislava.

Zábavná centra


Western park Boskovice


Pouhých 36 km severně od Brna se nachází jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy – unikátní westernové městečko Boskovice. Vybudované bylo v opuštěném pískovcovém lomu a jeho vznik se datuje už do roku 1994. Za tu dobu ho navštívilo více jak milion návštěvníků. Autentické prostředí Divokého západu zcela pohltí všechny malé i velké návštěvníky. Celodenní program nabízí spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi, školní výlety a firemní akce, ale pro všechny, kdo mají chuť se bavit, nebo přijet na romantickou dovolenou. V areálu parku naleznete spoustu zákoutí, ve kterých se skrývají atrakce pro děti i dospělé. V saloonech ochutnáte místní speciality. Přímo v areálu se kromě pravidelných akcí konají i speciální víkendové akce, country bály a nově také zážitková hra zlatá horečka.

VIDA! science centrum


VIDA! science centrum je zábavní vědecký park pro popularizaci a podporu vědy v Brně se stálou interaktivní expozicí, která představuje desítky vědeckých fenoménů ve čtyřech základních oblastech – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět.

BRuNO family park


Navštivte zábavní centrum BRuNo family park a vyzkoušejte až 35 unikátních atrakcí pro děti do 15 let – Čapí oko, Labyrint, Svišťák, Brunův komín a další.

DinoPark a ZOO PARK ve Vyškově


DinoPark je postaven kousek za městem a jeho prostředí připomíná skutečné druhohory. Jedná se o unikátní zábavní park, kde na rozloze asi 6 hektarů uvidíte v současné době již téměř sedmdesát modelů dinosaurů a kosterních pozůstatků.V blízkosti se nachází také ZOO.